Podsumowanie jesienno-zimowych wydarzeń projektu Botanicy dla Krakowian

Początek kalendarzowej wiosny już za nami, wracamy jeszcze na chwilę do końcówki zeszłego roku, żeby podsumować jesienno-zimową część naszych wydarzeń, które odbyły się od września do grudnia 2023 roku.

Pierwszym jesiennym wydarzeniem w projekcie Botanicy dla Krakowian był wykład dr hab. Grzegorza Worobca pt. „Paleobotanika – co to jest i czemu to służy?”, który odbył się 19 września 2023 roku. Tematem wykładu była paleobotanika, dziedzina paleontologii zajmująca się badaniem organizmów zaliczanych do roślin, które żyły w minionych epokach geologicznych. W czasie wykładu słuchacze poznali rożne typy skamieniałości roślin, metody ich badań i dowiedzieli się czy praca paleobotaników ma jakieś praktyczne znaczenie dla społeczeństwa oraz czy rośliny z przeszłości mają jakieś znaczenie dla gospodarki naszego kraju.

Pod koniec września zorganizowaliśmy jeszcze jedne warsztaty zielnikowe dla dzieci pt. „Wykonaj własny zielnik!”, tym razem dla klasy szkoły podstawowej. Podobnie jak podczas poprzednich edycji dzieci uczyły się jak samodzielnie przygotować swój zielnik, a także po warsztatach zorganizowaliśmy dla nich zwiedzanie zielnika roślin naczyniowych.

Następnie 24 października odbył się wykład dr Jadwigi Ziai pt. „Od okazu do krajobrazu – co wiemy o przemianach roślinności w mezozoiku Polski?”. Podczas prelekcji zostały zaprezentowane okazy, metody i rezultaty niektórych badań paleobotanicznych mezozoiku. Słuchacze mogli zobaczyć na ile różni się współczesna flora od tej, która istniała w czasach dinozaurów i czym mogły się żywić te niezwykłe zwierzęta.

W listopadzie (21.11.2023) miał miejsce wykład pt. „Śluzowce – ukryty świat niezwykłych organizmów”, który poprowadziła dr hab. Anna Ronikier. Tematyką wykładu były śluzowce – organizmy grzybopodobne zaliczane niegdyś do grzybów, reprezentujące grupę protistów (Amoebozoa). Wykład przybliżył słuchaczom biologię śluzowców oraz poznali oni niezwykłą różnorodność i urodę struktur przez nie tworzonych, których obserwator przyrody zazwyczaj nie może zaobserwować gołym okiem w terenie z powodu ich małych rozmiarów. Po zakończonej prelekcji uczestnicy, którzy przybyli na wykład stacjonarnie mogli zobaczyć śluzowce pod mikroskopem oraz podyskutować z prowadzącą o tych niezwykłych organizmach.

Ostatnim wydarzeniem w 2023 roku był wykład pt. „Botanika sądowa, czyli co mówią rośliny w ekspertyzach kryminalistycznych”. 12 grudnia podczas prelekcji nasi słuchacze mogli usłyszeć od dwóch prowadzących – dr hab. Renaty Stachowicz-Rybki oraz dr inż. Sylwii Skoczylas-Śniaz – o metodzie wykorzystywanej w kryminalistyce, czyli o biologicznych śladach pochodzenia roślinnego. Dzięki nim, można odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań w trakcie śledztwa: gdzie miała miejsce zbrodnia, kim jest morderca oraz kiedy i z jakich przyczyn nastąpił zgon? Wykład cieszył się rekordowym zainteresowaniem wśród naszych odbiorców.

Na jesieni odbyły się również dwie edycje naszej plenerowej wystawy edukacyjnej pt. „Botanicy i kolekcje”. Wystawa prezentowana były w dwóch lokalizacjach w centrum Krakowa. Oba wydarzenia zostały opisane już na naszym blogu tutaj i tutaj.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Państwu, którzy wzięli udział w naszych wydarzeniach w ramach jesienno-zimowej odsłony projektu „Botanicy dla Krakowian”. Już teraz serdecznie zapraszamy na nasze następne wydarzenia:

16 kwietnia na wykład pt. „Tajemniczy krzew polskich lasów − kłokoczka południowa i jej związki z człowiekiem w pradziejach”

14 maja na wykład „Rośliny sprzed 7 tysięcy lat: co jedli i w jakim środowisku żyli pierwsi rolnicy Małopolski?”

21 maja na warsztaty dla dzieci pt. „Wykonaj własny zielnik!”.

Kontakt

Więcej informacji o wydarzeniach oraz najnowsze aktualności znajdziesz na naszym Facebooku

Projekt tworzony przez pracowników

Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności
Instytut Botaniki im. W. Szafera
Polskiej Akademii Nauk
ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków

Skontaktuj się z nami

12 424 17 76

nkb@botany.pl