Witamy na stronie projektu Botanicy dla Krakowian

Edukacyjny projekt Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN stworzony dla Krakowian, który upowszechnia wiedzę botaniczną, dorobek botaników oraz znaczenie kolekcji botanicznych.

O projekcie

Dowiedz się więcej o naszych celach

Botanicy dla Krakowian to dwuletni projekt edukacyjny skierowany do wszystkich mieszkańców Krakowa. Projekt przez realizację serii wydarzeń edukacyjnych przybliży mieszkańcom zagadnienia z zakresu botaniki.

Założenia

Ubiegłoroczne obchody Roku Botaniki w Polsce oraz przypadająca w jesieni 2023 roku 70. rocznica powstania Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk stały się inspiracją do działań mających na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie botaniki oraz wagi zagadnień podejmowanych w ramach tej dziedziny nauki. Jest to szczególnie istotne w warunkach zachodzących na naszych oczach dynamicznych przemian w szacie roślinnej, wywołanych między innymi działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi. Prowadzenie obserwacji nad lokalnymi zmianami bioróżnorodności można z powodzeniem powierzyć odpowiednio przygotowanym i przeszkolonym amatorom.

Cele

Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania botaniką. Seria wydarzeń edukacyjnych posłuży pogłębieniu wiedzy botanicznej i zapoznaniu mieszkańców Krakowa z dorobkiem wybitnych krakowskich botaników. Istotnym celem projektu jest propagowanie wiedzy o powstawaniu i znaczeniu kolekcji botanicznych oraz uświadomienie, że kolekcje botaniczne stanowią dobro narodowe. Wszystko to ma służyć integracji krakowskiego środowiska botaników-amatorów, wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu pod okiem osób profesjonalnie zajmujących się botaniką oraz podniesienie w społeczeństwie świadomości znaczenia bioróżnorodności i jej ochrony.

Edukacja

Działania podjęte w ramach projektu mają służyć zrozumieniu wartości jaką stanowi rodzima przyroda, uświadomić potrzebę jej ochrony i zachowania dla następnych pokoleń. Pozwolą zrozumieć potrzebę gromadzenia dokumentacji naukowej w postaci kolekcji przyrodniczych, zwłaszcza botanicznych. Zajęcia mają zachęcić uczestników do samodzielnego poznawania przyrody, spędzania wolnego czasu na łonie natury i ekologicznego stylu życia.

Przebieg projektu

Cele projektu będą realizowane w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami poprzez cykl wykładów, wycieczek terenowych i warsztatów stacjonarnych, a także poprzez organizację wystawy prezentującej zbiory Instytutu Botaniki PAN. Zajęcia prowadzone będą przez prelegentów związanych profesjonalnie z botaniką, rekrutujących się spośród pracowników naukowych Instytutu, a warsztaty przez osoby zajmujące się na co dzień obsługą poszczególnych kolekcji. Szeroki zasięg oddziaływania umożliwią działania podjęte w mediach społecznościowych.

Nadchodzące wydarzenia

Wykład: Łowcy drzew − upolować i ocalić

Wykład poświęcony oryginalnemu hobby i pasji jaką jest poszukiwanie wyjątkowych drzew, wyróżniających się rozmiarami, wiekiem czy też oryginalnym pokrojem. Drzewa takie określa się także drzewami pomnikowymi ze względu na spełnianie kryteriów wymaganych do objęcia ich tą formą ochrony przyrody, a pasjonatów poświęcających czas na wyszukiwanie wyjątkowych drzew nazywa się często łowcami drzew. O pasji i niezwykłych drzewach opowie Łukasz Wilk, jeden z pracowników Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie, będący również w wolnych chwilach praktykującym łowcą drzew. Dowiemy się o warsztacie pracy, rejestrach i rankingach zawierających spisy odkrytych i zmierzonych drzew pomnikowych, a łowca drzew przedstawi jak tropi się takie okazy i na wybranych przykładach pokaże dotychczasowe efekty realizowania swojej pasji. Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku. Obowiązują zapisy!

  • 24 września 2024, Wtorek
  • 17:00 - 18:30
  • Sala Pawłowskiego, Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, ul. Lubicz 46

Wykład: W stronę lepszego zarządzania zielenią miejską – wpływ koszenia na ekosystem przydrożnych trawników

Nieskoszony trawnik to coraz częstszy widok w naszych miastach. Nie jest on (zazwyczaj) oznaką zaniedbania zarządców zieleni lecz ich rosnącej świadomości ekologicznej. Nieskoszony, albo inaczej, rzadko koszony trawnik z czasem przekształca się w zbiorowisko o charakterze kwietnej łąki lub murawy. Nawet jeśli nie imponuje swym wyglądem – bo daleko mu do prawdziwych łąk i muraw – staje się ostoją miejskiej bioróżnorodności, miejscem, w które powracają naturalne procesy ekologiczne. My, mieszkańcy miast, możemy na tym tylko skorzystać. Kwietna łąka lepiej niż trawnik złagodzi efekt „miejskiej wyspy ciepła”, efektywniej odfiltruje zanieczyszczenia z powietrza czy zgromadzi wodę. Innymi słowy wpłynie korzystnie na mikroklimat, a zatem i nasz komfort życia. Tematem wykładu jest zaprezentowanie projektu realizowanego na terenie Krakowa i Katowic, poświęconego badaniom wpływu ograniczenia częstości koszenia trawników przydrożnych na roślinność i glebę, a w szczególności mikroorganizmy glebowe. Projekt jest realizowany we współpracy z miejskimi służbami zieleni, urzędnikami oraz organizacjami pozarządowymi, a jednym z jego końcowych efektów będzie wypracowanie zaleceń odnośnie do pielęgnacji tej kategorii zielenie miejskiej. W trakcie wykładu dr Małgorzata Stanek oraz prof. dr hab. Anna Stefanowicz, które współrealizują projekt, przedstawią koncepcję i pierwsze wyniki prowadzonych badań. Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku. Obowiązują zapisy!

  • 8 października 2024, Wtorek
  • 17:00-18:30
  • Sala Pawłowskiego, Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, ul. Lubicz 46

Wydarzenia

Zobacz co zaplanowaliśmy

W ramach projektu zostały zaplanowane 4 rodzaje wydarzeń. Bedą to wykłady edukacyjne, warsztaty dla dzieci, spacery botaniczne oraz plenerowa wystawa edukacyjna wystawiona w kilku punktach na mapie Krakowa.

Aktualności

Najnowsze informacje o projekcie

Botanicy dla Krakowian

O ojcowskich łąkach

Ojcowski Park Narodowy słynie z białych, wapiennych skał i różnorodnej roślinności. Są tam lasy, pachnące murawy nad głowami i kwieciste łąki w dolinach potoków. Najbardziej rozpowszechnionym ich typem są kośne łąki świeże, zwane przez botaników Arrhenatheretum elatioris od jednej z budujących je traw – rajgrasu wyniosłego (Arrhenathertum elatius)... Czytaj dalej...

Botanicy dla Krakowian

Flora Krakowa 3. Przestęp dwupienny (Bryonia dioica Jacq.)

Jednym z interesujących i stosunkowo rzadko spotykanych pnączy krajowych jest przestęp dwupienny, Bryonia dioica Jacq. Roślina ta należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), jest wieloletnią byliną o pędach wspinających się wokół podpór, osiągających do 4 m długości... Czytaj dalej...

Botanicy dla Krakowian

Flora Krakowa 2. Róża francuska (Rosa gallica L.)

Czerwiec to czas kwitnienia róż. Jednym z najbardziej interesujących i rzadkich gatunków jest róża francuska, Rosa gallica L. Krzewy tej róży są niskie, dorastają do 50-100 cm wysokości. Pędy pokryte są drobnymi, zakrzywionymi kolcami z domieszką drobnych kolców igłowatych... Czytaj dalej...

Finansowanie

Projekt Botanicy dla Krakowian został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu.

Całkowita wartość projektu: 269 823 zł / Kwota dofinansowania: 234 261 zł

Finansowanie projektu

Kontakt

Więcej informacji o wydarzeniach oraz najnowsze aktualności znajdziesz na naszym Facebooku

Projekt tworzony przez pracowników

Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności
Instytut Botaniki im. W. Szafera
Polskiej Akademii Nauk
ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków

Skontaktuj się z nami

12 424 17 76

nkb@botany.pl