Witamy na stronie projektu Botanicy dla Krakowian

Edukacyjny projekt Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN stworzony dla Krakowian, który upowszechnia wiedzę botaniczną, dorobek botaników oraz znaczenie kolekcji botanicznych.

O projekcie

Dowiedz się więcej o naszych celach

Botanicy dla Krakowian to dwuletni projekt edukacyjny skierowany do wszystkich mieszkańców Krakowa. Projekt przez realizację serii wydarzeń edukacyjnych przybliży mieszkańcom zagadnienia z zakresu botaniki.

Założenia

Ubiegłoroczne obchody Roku Botaniki w Polsce oraz przypadająca w jesieni 2023 roku 70. rocznica powstania Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk stały się inspiracją do działań mających na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie botaniki oraz wagi zagadnień podejmowanych w ramach tej dziedziny nauki. Jest to szczególnie istotne w warunkach zachodzących na naszych oczach dynamicznych przemian w szacie roślinnej, wywołanych między innymi działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi. Prowadzenie obserwacji nad lokalnymi zmianami bioróżnorodności można z powodzeniem powierzyć odpowiednio przygotowanym i przeszkolonym amatorom.

Cele

Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania botaniką. Seria wydarzeń edukacyjnych posłuży pogłębieniu wiedzy botanicznej i zapoznaniu mieszkańców Krakowa z dorobkiem wybitnych krakowskich botaników. Istotnym celem projektu jest propagowanie wiedzy o powstawaniu i znaczeniu kolekcji botanicznych oraz uświadomienie, że kolekcje botaniczne stanowią dobro narodowe. Wszystko to ma służyć integracji krakowskiego środowiska botaników-amatorów, wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu pod okiem osób profesjonalnie zajmujących się botaniką oraz podniesienie w społeczeństwie świadomości znaczenia bioróżnorodności i jej ochrony.

Edukacja

Działania podjęte w ramach projektu mają służyć zrozumieniu wartości jaką stanowi rodzima przyroda, uświadomić potrzebę jej ochrony i zachowania dla następnych pokoleń. Pozwolą zrozumieć potrzebę gromadzenia dokumentacji naukowej w postaci kolekcji przyrodniczych, zwłaszcza botanicznych. Zajęcia mają zachęcić uczestników do samodzielnego poznawania przyrody, spędzania wolnego czasu na łonie natury i ekologicznego stylu życia.

Przebieg projektu

Cele projektu będą realizowane w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami poprzez cykl wykładów, wycieczek terenowych i warsztatów stacjonarnych, a także poprzez organizację wystawy prezentującej zbiory Instytutu Botaniki PAN. Zajęcia prowadzone będą przez prelegentów związanych profesjonalnie z botaniką, rekrutujących się spośród pracowników naukowych Instytutu, a warsztaty przez osoby zajmujące się na co dzień obsługą poszczególnych kolekcji. Szeroki zasięg oddziaływania umożliwią działania podjęte w mediach społecznościowych.

Nadchodzące wydarzenia

Warsztaty dla dzieci: Co wiemy o diecie i środowisku życia wymarłych nosorożców?

Zajęcia rozpoczniemy od wykładu prezentującego najważniejsze etapy rozwoju roślinności na obszarze Polski na przestrzeni ok. 200 milionów lat. W dalszej części, podczas warsztatów, nauczymy się oznaczać nasiona i owoce roślin oraz muszle ślimaków wydobyte na tych stanowiskach. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane fragmenty wybranych roślin kopalnych w postaci owoców i nasion oraz muszle mięczaków wydobytych z osadów otaczających szkielety nosorożca włochatego ze Staruni oraz nosorożca z Gorzowa Wielkopolskiego.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku. Obowiązują zapisy!

  • 4 czerwca 2024, Wtorek
  • 17:00 - 18:00
  • Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, ul. Lubicz 46, Muzeum Paleobotaniczne

Spacer botaniczny: Wokół Tyńca, poznaj szatę roślinną Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego

Podczas spaceru, z doświadczonym botanikiem, naszą uwagę skupimy na przedstawicielach flory naczyniowej (paprotniki i rośliny kwiatowe) oraz typowych zbiorowiskach roślinnych spotykanych w tej części Krakowa. Omówimy związki pomiędzy czynnikami abiotycznymi środowiska (podłożem geologicznym, glebą, ekspozycją i stosunkami wodnymi), a roślinnością. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie z czego wynika wyjątkowe bogactwo i różnorodność flory i zbiorowisk roślinnych Krakowa. Jaki wpływ na występowanie roślin ma wielowiekowa obecność człowieka na tym terenie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku. Obowiązują zapisy!

  • 8 czerwca 2024, Sobota
  • 10:00 - 15:00
  • Zbiórka przy bramie wejściowej do Opactwa Benedyktynów, Tyniec

Wydarzenia

Zobacz co zaplanowaliśmy

W ramach projektu zostały zaplanowane 4 rodzaje wydarzeń. Bedą to wykłady edukacyjne, warsztaty dla dzieci, spacery botaniczne oraz plenerowa wystawa edukacyjna wystawiona w kilku punktach na mapie Krakowa.

Aktualności

Najnowsze informacje o projekcie

Botanicy dla Krakowian

Co łączy Nutellę z różdżką radiestety, czyli słów kilka o leszczynie

Pod koniec zimy, w lutym zaczyna się tęsknota za wiosną. Chcemy ją co prędzej wywołać, przyspieszyć, więc kupujemy kwitnące w doniczkach narcyzy, pachnące hiacynty czy szafirki, żeby już, póki za oknem biały albo (co dziś coraz częściej się zdarza) szarobury świat, zaznać świeżości, zapachu. Niosąc je opatulone do domu szybko zdążamy do tramwaju czy samochodu, nie zwracając uwagi, że mijamy w parku… pierwsze kwiaty. Złote frędzle leszczyny… Czytaj dalej...

Finansowanie

Projekt Botanicy dla Krakowian został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu.

Całkowita wartość projektu: 269 823 zł / Kwota dofinansowania: 234 261 zł

Finansowanie projektu

Kontakt

Więcej informacji o wydarzeniach oraz najnowsze aktualności znajdziesz na naszym Facebooku

Projekt tworzony przez pracowników

Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności
Instytut Botaniki im. W. Szafera
Polskiej Akademii Nauk
ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków

Skontaktuj się z nami

12 424 17 76

nkb@botany.pl